Historie plemene

První zprávy o hovawartovi se objevují už ve středověku, poprvé v r. 1280. Částečně je jeho historie, stejně jako plemena, podílející se na jeho vzniku, opředena rouškou tajemství. Za člověka, který cíleně započal s čistokrevným chovem hovawartů je považován Kurt F. König. K tomu však bylo zapotřebí zregenerovat původní plemeno.

Hovawart podle Königa měl být odvážný, odolný a schopný i bez jakéhokoliv výcviku zcela přirozeně ochránit v případě potřeby jak majetek svého pána, tak i jeho samotného. Tyto vlastnosti odráží i samotné jméno plemene - slovo hovawart je totiž zkomolenina německých slov "Hof" - dvůr "warten", což znamená hlídat nebo čekat.

Toto plemeno bylo nově vyšlechtěno za použití typově podobných psů, kromě toho se také provádělo křížení s využitím německých ovčáků, novofundlandských psů, leonbergerů a dalších plemen.

König při rekonstrukci plemene upřednostňoval upevnění a zachování povahy, která se vyznačovala ostražitostí, nebojácností a zachováním si přirozených instinktů. To se do značné míry podařilo a dnes se dá říci, že se jedná o jedno z mála přirozených a nepřešlechtěných plemen.

Vlastní čistokrevný chov začal v r.1922, plemenná kniha byla založena r.1936r.1937 byl hovawart oficiálně uznán jako plemeno FCI. U nás byl první vrh štěňat zapsán v roce 1986. Od té doby se chov hovawartů v České republice úspěšně rozvíjí.

 

Standard plemene

Země původu: Německo

Použití: Pracovní pes

Klasifikace FCI: skupina 2 - pinčové, knírači, molossoidní psi a švýcarští salašničtí psi, sekce 2.2 - molossoidní a horští psi, se zkouškou z výkonu

Celkový vzhled: Hovawart je silný, středně velký, mírně obdélníkový dlouhosrstý pracovní pes.

Důležité proporce: Délka těla hovawarta je přibližně 110 - 115% kohoutkové výšky

Barva: Hovawart se vyskytuje ve třech barevných variantách - černá se znaky, černá a plavá

Kohoutková výška: pes 63-70cm, fena 58-65 cm

Více informací o standardu plemene lze nalézt na stránkách HW klubu - www.hovawart.cz

 

Něco málo o povaze, výchově a výcviku

Hovawart je krásný a charakterní pes. Nejvíce se hodí pro lidi, kteří hledají kamaráda a psa do rodiny, ale zároveň spolehlivého hlídače. Abychom však měli doma dobrého kamaráda, je potřeba více než u jiných plemen dbát na co možná nejužší navázání přátelského kontaktu se psem a to již v začátcích, což vyžaduje laskavost, sebeovládání, vyrovnanost, ale i důslednost. Vzhledem k tomu, že hovawart vyspívá později, je zapotřebí přizpůsobit tomu i výcvik. Pokud budete chtít se svým psem dosáhnout sportovních a kynologických úspěchů, tady se meze nekladou. Váš psí kamarád to jenom uvítá. Má mimořádně rozvinuté vlohy pro pachové práce, stopy ho velmi baví a lze je s ním nacvičovat již od malička. Přístup k výcviku ale musí být specifický, hravý a dobrovolný. Hovawart je citlivý a při hrubém zacházení přestává komunikovat. Je velmi univerzálním psem, hodí se jak pro agility, tak pro záchranářský i služební výcvik.

 

Hovawart nepatří mezi hyperaktivní psy, kteří potřebují neustálý pohyb a zaměstnání, i když v případě potřeby je velmi pohyblivý a vytrvalý. Stačí mu dlouhé procházky, ale nejšťastnější je, když může většinu času strávit se svojí lidskou smečkou, hrát si, cestovat, běhat, cvičit ale i válet se na gauči (pokud je mu to dovoleno). Jeho vazba na rodinu je velice silná. Díky své přizpůsobivosti se dokáže vyrovnat i se životem v bytě, nebývá uštěkaný, ale je potřeba počítat s tím, že si denně bude žádat svoji porci pohybu, minimálně 2-3 hodiny. Problémem však pro něj není ani celoroční pobyt venku, protože je velmi odolný a otužilý.

 

Své poslání "strážce dvora" bere velmi vážně. Bránit dům, pozemek a rodinu se hovawart nepotřebuje učit, to je mu přirozené a začne bez jakéhokoli výcviku hlídat a chránit, jakmile dospěje. Tyto jeho vlastnosti mu nedovolují se toulat a utíkat. Hovawart své chování vyhodnocuje a přizpůsobuje dané situaci, jelikož byl vyšlechtěn k samostatnému plnění úkolů. Z toho vyplývá i skutečnost, že mimo své teritorium je hovawart jakoby nad věcí, nevyhledává potyčky se psy a na cizí lidi reaguje až poté co zjistí, zda se jedná o přátele nebo nepřátele jeho pána. Jako správný hof-warten se dobře snáší s jinými zvířaty, což je umožněno jeho dobře vyvinutým sociálním chováním. Při správném přístupu je možné, že se mezi nimi vyvine přátelské pouto.

 

 

Díky svým povahovým vlastnostem je hovawart vhodný i do rodiny s dětmi - děti jsou pro něj kamarády k hrám a současně jako nejslabší členové smečky i objektem permanentní ochrany. Nikdy se spolu nenudí a vzniká mezi nimi silná citová vazba.


 

Odpověď na otázku, zda psa nebo fenu, závisí na tom, zda dáváte přednost otevřenosti a jednoduchosti přímého jednání psů, nebo zda jste ochotni nechat se překvapovat a tu a tam i přelstít vychytralostí feny.

 

 

Znalci tohoto plemene tvrdí, že je ve větší míře než ostatní psi tím, co z něj jeho majitel udělá. Pokud je jeho pán sám sportovcem, stane se jím i jeho pes. Pokud má sklon k pohodlnosti, může počítat s týmiž vlastnostmi i u svého psa. Pokud je uzavřený a ne příliš společenský, i jeho pes bude s největší pravděpodobností nedůvěřivý a odtažitý.

 

Hovawart je pes s velkým srdcem a potřebuje i takového člověka